مسابقات ملی مهارت به مجموعه‌ی رقابت‌های عملی در رشته‌های متنوع از حرفه‌های مختلف گفته می‌شود که سالانه به همت سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور برگزار می‌شود.

این مسابقات در سه مرحله‌ی شهرستانی، استانی و ملی برگزار می‌شوند. از استان‌ها در هر رشته یک نفر با کسب حد نصاب می‌تواند در مرحله‌ی ملی شرکت کند.

تشکیل کمیته‌ی ملی مسابقات مهارت فنی در سال ۱۳۴۹ در دستور کار بالاترین مقام وقت کشور قرار گرفت. وزارت کار و امور اجتماعی نخستین دوره‌ی «مسابقات مهارت فنی» را در سال ۱۳۵۰ بین کارگران ماهر و متخصص جوان کشور برگزار کرد و پس از آن تا سال ۱۳۵۷ این رقابت‌ها هر سال بین علاقه‌مندان برگزار شد.

پس از انقلاب نیز با عضویت مجدد ایران در سازمان بین‌المللی آموزش‌های حرفه‌ای (IVTO)، تا کنون ۱۸ دوره از این رقابت‌ها برگزار شده و در آستانه‌ی برگزاری نوزدهمین دوره‌ی مسابقات ملی قرار داریم.

برخی از مهم‌ترین اهداف مسابقات ملی مهارت را با هم می‌خوانیم:

  • کشف استعدادهای حرفه‌ای جوانان و ایجاد فرصت مناسب در جهت شکوفایی مهارت‌ها؛
  • شناساندن اهمیت آموزش‌های مهارت و نقش آن در توسعه‌ی اقتصادی به عموم مردم و جلب نظر مسوولان، بنگاه‌های اقتصادی، صنایع و صنوف؛
  • شناسایی و معرفی افراد ماهر و نخبه به صنایع و بنگاه‌های اقتصادی؛
  • ارتقای سطح استانداردهای آموزش مهارت در کشور.

مرحله‌ی کشوری این مسابقات در ۵۶ رشته برگزار می‌شود که حوزه‌های مختلفی را در بر می‌گیرد: از جوش‌کاری تا آش‌پزی و آرایش‌گری؛ از این میان، ۶ رشته‌ی فناوری اطلاعات عبارت اند از: مدیریت سیستم‌های شبکه، راهکارهای نرم‌افزاری برای کسب‌وکار، تکنولوژی‌های وب، توسعه‌ی اپلیکیشن‌های موبایل، امنیت سایبری، و رایانش ابری.