سازمان بین‌المللی WorldSkills – که پیش‌تر IVTO نامیده شده است – رقابت‌های قهرمانی جهان با محوریت مهارت‌های فنی و حرفه‌ای را هر دو سال یک بار، در منقطه‌ای از جهان برگزار می‌کند.

این سازمان هم‌چنین کنفرانس‌هایی درباره‌ی مهارت‌های حرفه‌وفن برگزار می‌کند که قطب جهانی مهارت نام دارد.

در طول برگزاری مسابقات جهانی مهارت، جوانان، صنایع، دولت‌ها و موسسات مختلفی گرد هم می‌آیند تا درباره‌ی اهمیت متخصصان ماهر و نیاز جهان امروز به آنان، گفت‌وگو کنند.

هدف این رقابت‌ها نمایش مزایای یادگیری مهارت‌های فنی و حرفه‌ای، و ترویج «برابری عزت» بین صلاحیت‌های حرفه‌ای در کنار دانشگاهی است.

شهر شانگهای چین قرار است میزبان چهل‌وششمین دوره‌ی مسابقات جهانی مهارت در سال ۲۰۲۱ باشد. کازان روسیه در سال ۲۰۱۹ میزبان دور قبلی این رقابت‌ها بود.

سازمان WorldSkills اکنون ۷۹ کشورِ عضو دارد که بیش‌ترشان، مسابقات داخلی مهارت برگزار می‌کنند تا نمایندگان خود برای مسابقات جهانی را انتخاب کنند و از سوی دیگر، استعدادهای امروز را برای مشاغل فردای خود آماده کنند.

سازمان جهانی مهارت (IVTO) در دهه‌ی ۱۹۴۰ میلادی و متاثر از آسیب‌های جنگ جهانی دوم به اقتصاد کشورهای درگیر، بنیان گذاشته شد.

اسپانیا با ۱۱ دوره، و هلند، سوییس، ژاپن، انگلستان و آلمان هر کدام با ۳ دوره، در صدر جدول کشورهای میزبان این رقابت‌ها قرار دارند.

مدال‌های طلا، نقره و برنز به قهرمانان هر رشته در پایان رقابت‌ها اهدا می‌شود و مدالیون یا دیپلم افتخار به شرکت‌کننده‌هایی داده می‌شود که نتایج بالای میانگین کسب کنند.

فناوری‌های ساخت‌وساز، مد و هنرهای خلاقانه، فناوری اطلاعات و ارتباطات، فناوری تولید و مهندسی، خدمات فردی و اجتماعی، و حمل‌ونقل و لجستیک، دسته‌های کلان رشته‌هایی هستند که در این رقابت‌ها به آن‌ها پرداخته می‌شود.